جلوگیری از پیری زودرس باتری لپ تاپ

کاربرانی که با لپ‌تاپ کار می‌کنند، معمولا با مشکلی مشترک روبه‌رو هستند و آن، کمی طول عمر باتری و خالی شدن سریع آن است. چشمک زدن چراغ باتری و شنیدن صدای هشدار هنگام اتمام شارژ آن، آن هم دقیقا زمانی که در حال انجام کار مهمی هستیم، یکی از لحظه‌های ناخوشایند کار با لپ‌تاپ است. حالا در نظر بگیرید در شرایطی باشیم که امکان شارژ باتری هم فراهم نباشد، آنوقت است که دیگر هیچ کاری از دستتان بر نمی‌آید.

همان‌طور که می‌دانید، در دفترچه‌های راهنمای همراه لپ‌تاپ، معمولا چگونگی استفاده‌ی بهینه از باتری، نحوه‌ی افزایش طول عمر و مدت استفاده از آن، توسط سازنده‌ی دستگاه درج شده است. اما این دستورالعمل‌ها یا خیلی کلی نوشته شده یا بسیار پیچیده و مبهم‌اند. بنابراین لازم است نکته‌هایی مهم و اساسی درباره‌ی شیوه‌های صحیح استفاده از باتری‌ها و هم‌چنین افزایش طول عمر آن‌ها، در اختیار صاحبان این کامپیوترهای اغواگر قرار گیرند. بی‌دلیل نیست که می‌گویند: «تمام لطف استفاده از لپ‌تاپ به باتری آن است!»

پس اگر شما هم یکی از همین کامپیوترها را در اختیار دارید و با مشکل خالی شدن سریع باتری آن مواجه‌اید، یا از شنیدن صدای هشدار کاهش توان باتری و چشمک پیاپی چراغ اُفت برق بیزار هستید، یا اگر از این که طول عمر واقعی باتری لپ‌تاپ‌تان از آن‌چه کارخانه‌ی سازنده اعلام کرده کم‌تر است، این مقاله را تا انتها بخوانید.

‏در مورد مشکلات ذکر شده، می‌توان دلایل متعددی را برشمرد. یکی از مهم ترین آن‌ها، استفاده‌ی بیش از حد و بی‌مورد منابع سیستم است. باید به یاد داشته باشید که انجام چند کار سنگین به طور هم زمان، فشار زیادی به پردازنده‌ی مرکزی، حافظه‌ی اصلی و سخت‌دیسک کامپیوترتان وارد خواهد کرد و باعث می‌شود توان زیادی از باتری ارزشمندتان مصرف شود.

‏تصور کنید پشت لپ تاپ خود نشسته و مدام از خالی شدن سریع باتری آن شکایت می‌کنید و غر می‌زنید. پس از کلی بررسی متوجه می‌شوید در آن واحد هم در حال کار با برنامه‌ی Word ‏هستید، هم در حال رتوش کردن عکس در فتوشاپ، در ضمن در حال خواندن نامه‌های خود و بازدید از چندین سایت مختلف هم هستید. از همه جالب‌تر این که هم زمان در حال تحکیم استحکامات خود در بازی وارکرافت ‏و فرستادن نیروهای خود به سمت پایگاه دشمن هستید! خوب با این تفاصیل آیا فکر می‌کنید توانی هم برای باتری نگون‌بخت لپ‌تاپ‌تان باقی خواهد ماند؟!

‏اما با توجه به آن‌چه گفته شد، می‌توان با به کارگیری چند روش ساده و در عین حال کارآمد، بسیاری از مشکلات به وجود آمده برای باتری لپ‌تاپ را برطرف کرد. در ادامه، به شرح این روش‌ها می‌پردازیم.

‏به یاد داشته باشید هنگامی که برای کار با لپ‌تاپ، از برق شهری به جای باتری استفاده می‌کنید و قصد شارژ آن را ندارید، بهتر است باتری را از دستگاه خارج کنید زیرا قرار داشتن مداوم باتری در حالت شارژ کامل و عدم استفاده از آن برای مدت طولانی، موجب کاهش عمر مفید باتری خواهد شد. هم‌چنین باتری‌هایی که به دفعات و با فاصله‌ی زمانی کوتاه (بدون این که سطح توان آن‌ها به سطح لازم برای شارژ مجدد رسیده باشند) شارژ شوند نیز به همین درد مبتلا شده و دچار کاهش عمر خواهند شد. بنابراین لازم است تعداد دفعات شارژ را محدود کرده و فقط در صورت نیاز، باتری را در معرض شارژ قرار دهید.

‏علاوه بر این، قرار داشتن باتری در محیط‌های گرم، پرگرد و غبار و مرطوب نیز از مواردی هستند که تا حدود زیادی باعث آسیب دیدن و کاهش عمر مفید آن می‌شود. هم‌چنین دقت داشته باشید در هر بار کار با باتری، باید تا آن‌جا که ممکن است آن را خالی کرد (البته نه به‌طور کامل) و آن‌گاه آن را مجددا شارژ نمود.

‏درمورد باتری‌های نو نیز لازم است قبل از کار، آن‌ها را یک‌بار به‌طور کامل شارژ و خالی کرد تا در آینده کارایی بیش‌تری را از آن‌ها شاهد باشیم.

چند توصیهی مفید

‏حتما برای‌تان پیش آمده است که هنگام کار با لپ‌تاپ مجبور شده باشید فقط از باتری استفاده کنید. معمولا در این مواقع دیدن شکلک مربوط به باتری در سینی ویندوز که نشان می‌دهد شارژ آن در حال اتمام است، باعث فشار روحی و اضطراب‌تان خواهد شد. در این وضعیت اگر کارتان هم نیمه‌تمام باشد، شرایط بسیار سخت‌تر و طاقت فرسا می‌شود. اما جای نگرانی نیست، چون با به کار بردن چند روش ساده و مفید می‌توان زمان استفاده از توان باتری را بالا برد و آن را برای شرایط بحرانی آماده و مهیا نگه داشت.

‏اولین و بهترین روش برای افزایش توان و کارایی باتری، بهینه‌سازی مشخصه ها و قابلیت‌های مدیریت توان لپ‌تاپ‌تان است. برای انجام این کاره می تو انید از تنظیمات Power Options ‏در پانل کنترل استفاده کنید. پس از دو بار کلیک روی شکلPower Options ، در پنجره ی باز شده به زبانه‌ی Power Schemes ‏بروید. در این زبانه دو نوع تنظیم متفاوت وجود دارد. یکی از این تنظیمات برای هنگامی است که کامپیوتر شما به برق وصل است و دیگری برای زمانی است که از باتری استفاده می کنید.

Power Options در ویندوز اکس‌پی

در قسمت Power Schemes ‏تعدادی گزینه برای انتخاب و استفاده در موقعیت‌های مختلف وجود دارد. اگر روی منوی بازشوی این قسمت کلیک کنید، با فهرستی از گزینه‌ها مانندPortable/Laptop ،Minimal Power Management ‏ و Max Battery ‏روبه‌رو می‌شوید. با انتخاب هر یک از این گزینه‌ها، گروهی از تنظیمات متفاوت برای موقعیت‌های گوناگون در اختیار شماست.

‏به این ترتیب می‌توانید با اعمال تنظیمات مورد نظرتان، آمادگی سیستم خود را برای شرایط کاری سخت و مختلف بالاتر ببرید. برای مثال، اگر هنگام کار با لپ‌تاپ از باتری استفاده می کنید می‌توانید تغییرات مورد نظر خود را برای خاموش شدن نمایشگر و سخت دیسک‌ها اعمال نمایید. در این حالت، هنگام عدم استفاده از لپ‌تاپ بعد از زمان تعیین شده، نمایشگر و سخت‌دیسک ‏سیستم به‌طور خودکار خاموش خواهند شد.

‏در این‌جا، هم‌چنین این امکان نیز وجود دارد که پس از اعمال تغییرات مورد نظر، با کلیک روی گزینه‌یSave As ‏، تمامی تنظیمات جدید را تحت پروفایل جدیدی ذخیره کنید تا برای دفعات بعد بتوانید به راحتی از آن استفاده نمایید.

Power Options در ویندوز ۷ با قابلیت های بیشتر از اکس پی

چند توصیه و راهکار ویژه

‏۱- کارهای گرافیکی سنگین مانند انجام بازی و یا حتا دیدن فیلم‌های دی‌وی‌دی، فشار زیادی به لپ‌تاپ وارد می‌کنند و به شدت از توان باتری می کاهند. بنابراین در این مواقع بهتر است به جای باتری از برق شهری استفاده کنید.

۲- ‏لپ‌تاپ‌ها هنگامی که میزان برق باتری آن‌ها پایین بیاید و به حد تعریف شده برسد، هشدار صوتی می‌دهند. در زبانه‌ی Alarms ‏واقع در پنجره‌یPower Options ، امکاناتی برای تنظیم هشدارهای صوتی مربوط به کاهش توان باتری تعبیه شده‌است. در این زبانه دو نوع هشدار برای انتخاب وجود دارد: «هشدار کم بودن شارژ باتری» (Low battery alarm ‏) و «هشدار بحرانی بودن شارژ باتری»(Critical battery alarm).

نمایش میزان شارژ باتری در ویندوز ۷

‏با انتخاب و اعمال تنظیمات خاص هر یک از این دو هشدار، زمان اعلام اخطار براساس درصد برق موجود در باتری مشخص می‌شود. برای مثال، اگر سطح برق باتری در حالت Low battery alarm ‏روی ۱۰٪ ‏قرار گیرد، هنگامی که مقدار برق موجود در باتری به این سطح برسد، به کاربر هشدار داده می‌شود (همین حالت برای هشدار «بحرانی بودن شارژ باتری» هم صدق می کند).

‏هم‌چنین، این امکان نیز به کاربر داده می‌شود تا نوع هشدار را براساس پیغام صوتی و یا پیغام متنی تنظیم کند.

۳- در برخی از لپ‌تاپ‌ها برنامه یا تنظیماتی وجود دارد که با استفاده و اعمال تغییرات در آن‌ها، می‌توان میزان روشنایی صفحه‌نمایش را کم یا زیاد کرد. صفحه نمایش LCD ‏یکی از بزرگ‌ترین مصرف کنندگان توان باتری است. بنابراین کاهش میزان روشنایی آن، کمک زیادی به حفظ توان باتری خواهد کرد.

۴- هنگام کار با لپ‌تاپ، در مواقعی که نیاز به برخی از قطعات آن ندارید، می‌توانید آن‌ها را از کار بیندازید تا توان بیش‌تری از باتری را صرفه‌جویی کنید. برای انجام این کار باید مسیر زیر را طی کنید:

Control Panel\System

‏سپس به زبانه‌ی Hardware ‏بروید و روی دکمه‌ی Hardware Profiles ‏کلیک کنید. آن‌گاه در صفحه‌ی باز شده، پروفایل مورد نظر خود را تعریف کنید. برای مثال، اگر هنگام کار به دیسک‌گردان سی‌دی یا دی‌وی‌دی نیاز ندارید، می‌توانید برای حفظ توان باتری پروفایل مربوط به غیرفعال‌سازی آن را ایجاد کنید.

۵- یکی دیگر از راه‌های استفاده‌ی حداکثر و بهینه از میزان برق باتری، قطع ارتباط تمام لوازم جانبی غیرضروری از لپ‌تاپ است. برای مثال، اگر چند دستگاه جانبی USB ‏متصل به لپ‌تاپ دارید، می‌توانید آن‌ها را از دستگاه خود جدا کنید.

البته این تنظیمات مخصوص ویندوز اکس‌پی است که با کمی تغییرات در ویندوز ویستا یا ۷، قابل اعمال است.

‏۶- با رفتن به زبانه‌یAdvanced ‏ (Control Panel\Power Options) می‌توانید تعیین کنید هنگام بستن در لپ‌تاپ یا فشار دکمه‌ی خاموش، کامپیوتر  Shut down‏شده یا در وضعیت Stand by، یا… قرار گیرد.

۷- اگر می‌خواهید باتری لپ‌تاپ را خارج از لپ‌تاپ برای مدتی بدون استفاده نگه دارید و از آن استفاده نکنید، بهتر است میزان شارژ آن را در سطح ۴۰ ‏درصد حفظ کنید تا این که به‌طور کامل، به مرور تخلیه شود.

۸- ‏تا حد ممکن در یک زمان، چند برنامه را با هم اجرا نکنید. هم‌چنین بهتر است مراقب باشید پنجره‌های متعددی از برنامه‌ها باز نباشند. بنابراین آن‌هایی را که غیرضروری هستند ببندید تا توان کم‌تری از حافظه و پردازنده‌ی مرکزی سیستم‌تان مصرف شود.

۹- ‏در صورت امکان به مقدار حافظه‌ی‌اصلی (RAM) سیستم خود بیفزایید. این کار باعث می‌شود از فشار بیش از حد به سخت‌دیسک کاسته شود.

قابلیت های متنوع تنظیم power options در ویندوز۷

رفتن به وضعیت «آماده به کار» یا وضعیت «خواب زمستانی»

‏زمانی که از لپ‌تاپ خود استفاده نمی‌کنید و قصد خاموش کردن کامل آن را نیز ندارید، دو انتخاب پیش روی شماست: وضعیت «آماده به کار» (Stand by‏) یا «خواب زمستانی» ( Hibernate).

در وضعیت «خواب زمستانی»، تصویری (Image) از فایل ها، پوشه‌ها و برنامه‌هایی که در زمان انتخاب این وضعیت، باز یا در حال اجرا بوده‌اند روی سخت‌دیسک ثبت می‌شود. سپس سیستم به حالت خواب زمستانی فرو می‌رود. اکنون هر زمان که کامپیوتر را روشن کنید، سیستم بوت شده و دقیقا به همان وضعیت و شکل قبلی خود باز می‌گردد. سرعت بوت در این حالت بستگی به میزان داده‌ها و اطلاعات ذخیره شده (در حین خواب زمستانی) در سخت‌دیسک دارد، ولی معمولا روشن شدن سیستم در وضعیت «خواب زمستانی» ‏سریع‌تر از حالت معمولی آن است.

‏اگر بخواهیم از لحاظ صرفه‌جویی برق مصرفی به این دو وضعیت نگاه کنیم، وضعیت «آماده به کار» برای زمانی که قصد دارید از کامپیوتر برای دو ساعت یا بیش‌تر استفاده نکنید، بهتر به نظر می‌رسد. چون این وضعیت باعث می‌شود سیستم در حالت «برق کاهش یافته» (Reduced-Power) قرار گرفته و در صورت نیاز به ادامه‌ی کار، سریع‌تر شروع به کار کند. اما اگر قصد دارید فعالیت سیستم برای دوره‌ی زمانی طولانی‌تر، مثلا برای یک شب متوقف نگه‌داشته شود، بهترین انتخاب، وضعیت «خواب زمستانی» خواهد بود.

آن‌چه باید در پایان به خاطر سپرد

 • ‏عمر مفید و کاری باتری‌های لپ‌تاپ معمولا ۵۰۰ تا ۶۰۰ دوره‌ی کامل شارژ و تخلیه را در بر می‌گیرد.بنابراین می‌توان گفت اگر توأماً از برق باتری و برق شهری برای کار با لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، عمر باتری حدود ۳ ‏سال (شاید هم کمی بیش‌تر) خواهد بود.
 • باید توجه داشت باتری‌های قابل شارژ به مرور زمان مستهلک شده و زمان شارژ آن‌ها کاهش می‌یابد. برای مثال، عملکرد باتری‌های نو که در ابتدای عمرشان حدود ۶ ساعت شارژ باقی می‌مانند، به مرور زمان تحلیل یافته و ممکن است در اواخر عمرشان فقط بین ۱ ‏تا ۲ ‏ساعت شارژ بمانند.
 • همان‌طور که قبلا گفتیم، در لپ‌تاپ‌های امروزی شکلکی در سینی ویندوز قرار دارد که مدت زمان باقی‌مانده از شارژ باتری را به اطلاع کاربر می‌رساند. بنابراین می‌توان با آگاهی از این زمان، قبل از اتمام کامل شارژ، آن ‏را مجددا شارژ کرد.
 • از گرم شدن بیش از حد باتری و قرار دادن آن در محیط‌های بسیار گرم و مرطوب اجتناب کنید.
 • همان‌طور که قبلا گفته شد، اگر به جای شارژ کامل باتری، آن را به دفعات و برای مدت کوتاه در معرض شارژ قرار دهید، باتری به مرور زمان مستهلک شده و از عمر مفید آن کاسته می‌شود.
 • یکی از راه‌های اصلی برای افزایش عمر باتری لپ‌تاپ، کم کردن تعداد دفعات شارژ است. برای مثال، هنگامی که امکان بهره‌گیری از برق شهری (در خانه یا محل کار) برای کار وجود دارد، بهتر است به جای باتری از همان برق شهری استفاده کنید.
 • هنگامی که از باتری لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، تمام قابلیت‌های مربوط به صرفه‌جویی توان را به کار ببندید تا امکان استفاده‌ی بهینه را از بیش‌ترین زمان و توان ممکن باتری شارژ شده پیدا کنید. هم‌چنین فراموش نکنید که همیشه قبل از شارژ مجدد باتری، از حداکثر توان ممکن آن استفاده کنید.

امیدواریم با به کار بستن این توصیه‌ها بتوانید بخش زیادی از مشکلات کار با لپ‌تاپ‌ها و کاهش عمر باتری آن‌ها را حل کنید.

۴۴ نظر برای ”جلوگیری از پیری زودرس باتری لپ تاپ“

 1. سهند می‌گه:

  ممنون..به نکات مفیدی اشاره کردین

 2. مهرداد می‌گه:

  در لپ تاپ های HP
  زمان که باطری چند ساعت دیگر کار می ده
  نشون داده نمیشه . آیا کسی راهکاری برای این داره یا نه ؟
  من Pavilion dv5 1299ee دارم .

 3. شهلا می‌گه:

  خیلی مفید بود. دستتون درد نکنه.

 4. محمد می‌گه:

  سلام!
  یک سؤال!
  ببینید .. فرضا من الان تو خونم .. و به برق دسترسی دارم. و می خوام از لپتاپ استفاده کنم.
  حالا بهتره باتری لپتاپ رو از لپتاپ جدا کنم و سپس خود لپتاپ رو به برق متصل کنم ، یا اینکه همون طور که باتری تو لپتاپه ، لپتاپ رو به باتری وصل کنم ؟؟؟ کدوم بهتره و آسیب کمتری میرسونه؟؟؟ ( آیا در آوردن باتری در دفعات زیاد مشکلی ایجاد نمی کنه ؟ )
  ممنون!

  • نگاه کنید این بستگی به مدت زمان استفاده از برق شهر داره. ممکن است شما برای مدت طولانی (مثلا یک هفته) از لپ تاپ به عنوان کامپیوتر رومیزی استفاده کنید خوب بیرون آوردن باتری می تونه مفید باشه اما اگه هم از باتری و هم از برق شهر مجبورید استفاده کنید خوب بهتره که باتری رو دست نزنید.

 5. محمداقبالی می‌گه:

  دستتون درد نکنه بابا دست مریزاد گل کاشتی خوب بود.اگه میشه باز ازاین مطالب بذارید……

 6. MohsenNoori می‌گه:

  راهکاری هم برای خراب نشدن باطری لپ تاپ ها دارید؟
  یکی از دوستانم میگفت برای اینکه باطری خراب نشه هفته‌ای یک بار باید باطری رو کاملا خالی کنید! تو یه وبلاگی خوندم که اگه باطری لپ تاپتون ضعیف شده به مدت ۲۴ ساعت اون رو در فریزر بذارید تا درست بشه!
  شما چه راهکارهایی دارید؟

 7. واقعا که مطلب مفیدی بود. دستتون درد نکنه. چند تا از سوالای اساسیم رفع شد .

 8. مریم می‌گه:

  سلام.مطلب خوب و مفیدی بود.استفاده کردم .ممنون

 9. علی می‌گه:

  سلام میخواستم ببینم بهینه ترین روش شارژ باتری چه روشی است که هم عمر فیزیکی باتری بیشتر شود و هم لپ تاپ تا چند سال بیشتر عمر کند و باتری خراب نشود. لپ تاپ هم dell 1558 است.

  شما چه روشی را پیشنهاد می کنید و یا اینکه کدام یک از روش های زیر را توصیه می کنید:

  ۱) وقتی لپ تاپ کاملا خاموش است آنرا بزنم به برق و کاملا شارژ کنم، بعد وقتی پر شد و کامل شارژ شدآنرا بکشم از برق ، و لپ تاپ را روشن کرده و استفاده کنم تا زمانی که کاملا باتری اش خالی شود. و دوباره همین کار را تکرار کنم یعنی لپ تاپ باتری اش وقتی کاملا خالی شد بزنم به شارژ!
  این روش چه آسیبی به دستگاه ممکن است بزند؟

  ۲) کلا باتری را از دستگاه درآورم و همش از برق استفاده کنم.

  ۳) وقتی که دارم از دستگاه استفاده میکنم همان لحظه به برق باشد و هیچ نکشمش یعنی شارژ شدن در حالت استفاده از لپ تاپ و روش بودن و کار کردن با آن.
  البته مدت کار من با لپ تاپ طولانی است و هر روز مدت زیادی مجبورم با آن کار کنم و همواره دسترسی به برق هم دارم.

  شما چه روشی را توصیه میکنید لطفا علمی و منطقی پاسخ دهید و نیز اگر منبع و یا دلیل مطمئنی دارید بگویید.

  متشکرم

  ۱) فقط برای این که خیالم راحت شود: پس من به این صورت عمل کنم که هروقت میخواهم با لپ تاپ کارکنم،آنرا قبل از روشن کردن بزنم به برق و بعد روشن کنم و مادامیکه که دارم ازش استفاده میکنم هم به برق باشه.در این حالت که باتری همواره ۱۰۰% است. مشکلی پیش نمی آید؟ این روش را برای من که Dell دارم پیشنهاد میکنید.؟ آیا از این روش میتونم همیشه دیگه استفاده کنم.؟
  منظورتان همین است دیگه اینطوری تا ۲ یا ۳ سال میتونه جواب بده برام دیگه

  پس مدام شارژ کردن و بعد کشیدن از برق را توصیه نمی کنید. درسته؟

 10. بنجامین می‌گه:

  مرسی عالی بود ؟؟؟

 11. کیانوش پارسی می‌گه:

  جدا مطلب آموزنده بودو دست شما درد نکنه . اما آیا باطری های یدک که در بازار موجود است مثل باطری فابریک عمل میکنن؟

 12. ابراهیم می‌گه:

  با تشکر
  اطلاعات خوبی بود

 13. omed می‌گه:

  merciiiiiiiiiiiiiiiii

 14. سوشانت می‌گه:

  سلام،اگه لب تاب آدابتورو نشناسه مشکلش چیه؟ مدل لب تاب ۱۵۴۵،لب تاب با آدابتور روشن میشه ولی باطری رو شارژ نمی کنه،مشکل از باطریشم نیست.ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 15. Zombie می‌گه:

  دستتون درد نکنه. چند تا از سوالای اساسیم رفع شد .

 16. Zombie می‌گه:

  hala ye soule dg lap tope man Sony Vaio F137FX/B hast mikastam bebinam man ba karam mamolan 2 sat tol nemikeshe vali hay sharj khali mikone.hala faghat ba bargh kar mikonam in eiradi nadare?zodd daghon nemikhe sistemam?

 17. امیر می‌گه:

  SALAM…khob vaghty mikhaim batrio darbiarim bezarim kenar va az barghe shahri estefade konim masalan vase 3 4rooz bayad batry por bashe ya khali vaghty mikhaim bezarimesh kenar??ya aslan farghi nemikone por bashe ya na

 18. صادق می‌گه:

  سلام-من یک لپ تاپ دل مدل cori5دارم .و با نرم افزار سالید ورک (طراحی صنعتی )کار می کنم .سئوالم این بود که چه مدت طول می کشه باطریش خالی شه -

 19. علی اکبر مقدم می‌گه:

  مرسی دمتون گرم

 20. ali می‌گه:

  salam avalan mamnoon az mataleb sanian 1soal farz ke batrio dar biarim az barghe shahr estefade konim age bargh ghat she asib vared mishe be system????
  hala agaram ham batry bashe ham bargh khataresh bishtare ta inke bargh ghat she???? mamnoon aziz age j bedi

 21. بابک می‌گه:

  سلام دوستان
  در مورد باتری لپ تاب باید بگم که جدا کردن و جدا نکردنش از لپ تاب موقع استفاده از برق شهری تاثیری در عمر باتری ندارد، چون لپ تاب وقتی باتری شارژ کامل شد باتری را از مدار خارج میکند.
  باقی مسائل هم با کمی تغییر درست می باشد.
  در ضمن هر کاری کنید عمر باتری از ۳ سال بیشتر نمیشود فکر ارزش افزوده کاری که با لپ تاب میکنید باشید به موقع هم باتری نو و اورجینال خریده زیاد به حواشی فکر نکنید

 22. رامایا می‌گه:

  درود بر شما و تشکر از مطالب زیبایتان. در لپ تاپ من آیکون warn me if my battery may need replacment فعال شده و زمانی که به برق وصل می کنم اگه آن را فعال کنم باتری از مسیر خارج می شه اما در لپ تاپ دیگری که هم مدل است نتونستم اونو فعال کنم آیا راهی دیگر است که من بتونم باتری را زمانی که لپ تاپ به برق وصل است از مسیر خارج کنم؟ در صورت امکان به ایمیل من جواب را بفرستید ممنونم

  • سامایا می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   در مورد باتری لپ تاب باید بگم که جدا کردن و جدا نکردنش از لپ تاب موقع استفاده از برق شهری تاثیری در عمر باتری ندارد، چون لپ تاب وقتی باتری شارژ کامل شد باتری را از مدار خارج میکند.
   باقی مسائل هم با کمی تغییر درست می باشد.
   در ضمن هر کاری کنید عمر باتری از ۳ سال بیشتر نمیشود فکر ارزش افزوده کاری که با لپ تاب میکنید باشید به موقع هم باتری نو و اورجینال خریده زیاد به حواشی فکر نکنید

 23. farhad می‌گه:

  سلام دوستان عزیز از راهنمایی های خوب همه شما و مدیر محترم
  من یه مشکل برام پیش امده اگه کسی در این مورد میتونه کمکم کنه ممنون میشم
  من از لب تاپ acer استفاده میکنم
  یه روز داشتم کار میکردم .متوجه باتری نبودم که شارژ شون تموم شد
  وقتی کابل را وصل کردم دیگه دیر شده بود
  دوباره لب تاپ رو روشن کردم دیدم باطری ام یک علامت قرمز روش افتاده وقتی ایرور رو خوندم
  نوشته باطری را باید عوض کنید باطری شما دچار مشکل شده
  الان هم وقتی تو شارژ میزنم شارژ میشه اما علامت قرمز ایرور همانجا هستش
  راهنمایی ام کنید ایا همینطور استفاده کنم مشکل پیش نمیاد برای لب تاپ ام
  ایا راهی هست که دوباره بتونم تعمیر کنم
  اگه کسی در این مورد میتونه کمکم کنه ممنون میشم
  دوستدار همه تون هستم

 24. علی می‌گه:

  سلام من لب تاب نو گرفتم میخواستم بگم که باتری توش باشه و به برق بزنم همش اشکال نداره که ؟

 25. alireza می‌گه:

  با سلام. میخاستم بدونم نحوه دشارژکردن باطری لب تاپ چطوری انجام میشه. حدود یک سال و نیم هستش که یه لب تاپ دل گرفتم. الان پیغام اینکه باطری در حال رسیدن به پایان عمر مفیدش هست، روی دسکتاپ ظاهر میشه. حالا میخوام دشارژش کنم. شاید درست شد. اگه کسی اطلاعاتی در این زمینه داره به من بگه. ممنوم میشم. در ضمن لب تاپ من اکثرا تو خونه هستش و همزمان باطری و برق شهری وصل هست.

 26. فاطمه می‌گه:

  سلام.ماخوابگاهی ها یک مشکلی داریم.برق خوابگاه کم و زیاد میشه. اگه باتری لپ تاپ دربیارم باعث سوختن یا خرابی لپ تاپ نمیشه؟

 27. مسعود می‌گه:

  اگه میشه برو درباره ی باطری های جدید یک کم مطالعه کن بعد بیا مطلب بنویس چون سیستم باطری های جدید فرق دارند و نباید تا ته خالی بشوند همچنین در مورد باطری لب تاپ او نا نباید در بیاریم چون ضررش بیشتر از فایده اونه چون اگه برق نوسان کند لب تاپ میسوزد و هزینه آن خیلی بیشتر از یک باطری است ببخشید

 28. سعید می‌گه:

  با سلام

  اگر قرار باشد مدتها از یک لپ تاپ استفاده نکنیم (دل ۵۰۱۰) برای حفظ سلامتی باتری و خود لپ تاپ بهترین توصیه ها چیست ؟ با تشکر

 29. رزیتا می‌گه:

  مطالب بسیار خوبی بود.متشکرم.

 30. حسین می‌گه:

  اقا ممنون

 31. احسان می‌گه:

  بسیار عالی

درج یک نظر